Emocja i kolor – Develia prezentuje malarstwo Katarzyny Banaś

Funkcje, jakie spełnia dziś sztuka, zależą przede wszystkim od nas – odbiorców. Dla jednych będzie to przełamanie rutyny, dla drugich nauka o czymś nowym,
a dla kolejnych impuls do wprowadzenia zmiany. Jedno jest pewne – obcowanie ze sztuką poszerza horyzonty, dlatego Develia zaprasza do biurowca Wola Retro na kolejną wystawę – tym razem będzie można zobaczyć obrazy Katarzyny Banaś.

W malarstwie Katarzyny Banaś istotne są dwa źródła inspiracji – pejzaż i poezja, które wzajemnie się przenikają i pomagają jej w realizacji unikalnych, kolorystycznych wizji.

Marzy mi się, żeby moje obrazy miały silny emocjonalny ładunek, a jednocześnie były równie klarowne w formie – mówi o swoich dziełach artystka.

Czego można się spodziewać po pracach zaprezentowanych na wystawie „Za horyzontem”? Obrazy Katarzyny Banaś przywołują dalekie skojarzenia z tradycją polskiego koloryzmu. Sama artystka przyznaje się do fascynacji twórczością Artura Nacht-Samborskiego, wczesnymi obrazami Piotra Potworowskiego i płótnami Tadeusza Dominika. Ze współczesnych artystów zagranicznych szczególnie ceni Olafura Eliassona i Petera Doiga.

Można powiedzieć, że Katarzyna Banaś do perfekcji opanowała posługiwanie się barwą. Przez lata artystka wypracowała bardzo charakterystyczną, indywidualną selekcję, którą możemy rozpoznać na pierwszy rzut oka. W jej obrazach pojawiają się pastelowe róże, delikatne błękity, soczyste zielenie, ciepłe pomarańcze, rzadziej czerwienie. Malarka unika skrajności, ostrych kolorów – jej paleta kolorystyczna jest bardzo delikatna i subtelna.

Sztuka malarki nie jest dosłowna, a odbiór jej znaczeń i przekazów zależy od własnej interpretacji odbiorców. Artystka traktuje obraz jako przedmiot kontemplacji, pewien rodzaj zaszyfrowanego komunikatu, za którym można swobodnie podążać i przeżywać go na swój własny, intymny sposób.

– „Za horyzontem” to kolejna odsłona cyklu wystaw Develii, w którym prezentujemy prace najciekawszych polskich artystów współczesnych. Uważamy, że sztuka nie powinna pozostawać zamknięta tylko w galeriach – powierzchnie naszych budynków komercyjnych znakomicie nadają się do jej eksponowania. Jest nam szczególnie miło powitać w progach Wola Retro malarstwo Katarzyny Banaś – połączenie barwnych, poetyckich obrazów z otoczeniem nowoczesnej architektury może dać niezwykły efekt w odbiorze – mówi Jagoda Najwer, junior marketing manager Develia S.A.

Wystawę prac Katarzyny Banaś można oglądać w lobby biurowca Wola Retro w dni powszednie do 30 listopada br. Wstęp wolny.

Fotografia i grafika

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wybitna angielska orkiestra w ramach ostatniego koncertu z cyklu ICE Classic!
Next post Tkaniny idealne do druku