Patrzymy na zdjęcia zrobione przez profesjonalistów i nie możemy się im napatrzeć, bo tak nam się podobają. Jednocześnie myślimy o wszystkich nieudolnych próbach, kiedy sami chcieliśmy stworzyć tak wspaniałe ujęcia, a jednak nam się nie udawało. Powinniśmy tutaj mieć świadomość, że wystarczy poznać kilka trików, a będziemy mogli mieć w swoich albumach zdjęcia, jak z profesjonalnej sesji.
Oświetlenie jest ważne
Przede wszystkim powinniśmy zwracać jak największą uwagę na oświetlenie, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko będzie odpowiednio widoczne, że nie będzie żadnych cieni, ani prześwietleń, które mogą sprawić, że w ostateczności zdjęcia nie będą się prezentowały tak wspaniale, jakbyśmy chcieli. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie należy robić zdjęć pod słońce, bo wówczas będzie prześwietlone i nic nie będzie na nim widać.
Trzeba przykucnąć
Jeśli nie chcemy, aby nasze dziecko na zdjęciach miało zaburzone proporcje ciała, to koniecznie musimy przykucnąć. Jeśli zdjęcie będzie robione z jego wysokości, to możemy być pewni, że każde zdjęcie wyjdzie wspaniale. Dodatkowo przy dzieciach postawmy na spontaniczność, bo pozowane zdjęcia w tym przypadku rzadko kiedy się udają. Jeśli chcemy, żeby dziecko się uśmiechnęło, to nie prośmy je o to, ale je po prostu spróbujmy rozśmieszyć. Taki uśmiech będzie wyglądał dużo lepiej.
Warto poznać tajniki dobrej fotografii, bo może się okazać, że wówczas także my będziemy mogli się pochwalić zdjęciami, jakby z profesjonalnej sesji.
Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę.
Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).
Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.
Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.
Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.
Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.
Muszę spróbować z tym przykucaniem, bo moje dziecko na zdjęciach zawsze wygląda jakoś śmiesznie
Zapisałem się na kurs robienia zdjęć i teraz jestem zadowolony z moich ujęć