Planety Lema rozdane!

Finałowym wydarzeniem Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa była uroczysta gala, podczas której rozdano Planety Lema – nagrody przyznawane innowatorom w trzech dziedzinach: nauki, kultury i technologii. Wydarzenie uświetnili m.in. prof. Michał Rusinek i Ralph Kaminski. Ogłoszono też laureatów Solarpunkowego Konkursu Fikcji Klimatycznej.

Już po raz drugi na Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa przyznano Planety Lema. Wyjątkowe statuetki ze skały wulkanicznej wykonał artysta prof. Krzysztof Franaszek. Gala w Centrum Kongresowym ICE Kraków była zwieńczeniem ośmiodniowego, interdyscyplinarnego wydarzenia.

Kapituła reprezentowana przez prezesa Instytutu Lema dr. Macieja Kaweckiego i Macieja Kamińskiego z Samsung Memory przyznała nagrodę w dziedzinie technologii Marcinowi Ratajczakowi i Patrykowi Barkowskiemu. Polscy przedsiębiorcy po przeszło dziesięciu latach starań opracowali przełomową technologię INURU. Umożliwia ona umieszczanie ultracienkich, elastycznych ekranów OLED (Organic Light Emitting Diode) na niemal dowolnej powierzchni, chociażby na pojemnikach na napoje. Dzięki temu jedna etykieta może służyć wielu produktom, co ograniczy ilość generowanych śmieci. Tym samym – jak przekonywał Kawecki – przewidziana przez Stanisława Lema technologia przyczyni się do zredukowania zmian klimatycznych. Szczególnie duże nadzieje budzi możliwość jej zastosowania w medycynie. Ratajczak podkreślił, że wkrótce etykieta skutecznie poinformuje chociażby o tym, że dany lek się przeterminował, ostrzegając przed jego zażywaniem.

Nagrodę w kategorii kultura zdobył Adam Wajrak. „Pisze dla dzieci, młodych i dorosłych, za to zawsze w sposób odkrywczy i niezwykle przekonujący, ilustrując teksty nieoczywistymi zdjęciami. Podczas festiwalu debatujemy wiele nad kondycją natury, ale za tą refleksją powinno iść działanie i w tym aspekcie aktywność laureata jest równie imponująca” – mówiła na gali dyrektorka KBF Magdalena Doksa-Tverberg, która wraz z Aliną Magowską z Allegro wręczała nagrodę. „Chciałbym dać państwu trochę nadziei, wystarczy się odsunąć, a przyroda przepięknie się odradza. Widać to w Puszczy Białowskiej, ale i w Krakowie, na Plantach, gdzie wokół przewróconego przez wiatr buka rosną młode drzewa” – stwierdził Wajrak. Finalistami nagrody byli także autorzy książek dla dzieci Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz twórczynie głośnej wystawy „Kryjówki. Architektura przetrwania” Natalia Romik i Aleksandra Janus.

W dziedzinie nauki reprezentowana przez dr. Tomasza Rożka oraz Małgorzatę Jarczyk-Zuber z ING Banku Śląskiego kapituła doceniła Jana Witowskiego i Krzysztofa Gerasa. Dwaj badacze opracowali zaawansowane algorytmy, które ułatwiają diagnostykę raka piersi. „To bohaterowie dla mnie i innych kobiet. Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Nasi laureaci, stosując sztuczną inteligencję, potrafią tak czytać obrazy tomograficzne, żeby na bardzo wczesnym etapie zdiagnozować niepokojące zmiany. Dzięki temu ratują życie wielu kobietom” – powiedziała Jarczyk-Zuber. „Droga naukowca jest bardzo bolesna i długa, czeka nas na niej więcej porażek niż sukcesów. Ale słuszność ma jeden z organizatorów, Maciej Kawecki, który często podkreśla, jak inspirujący są młodzi ludzie. Życzę wszystkim, by zachowali optymizm i ciekawość dziecka” – mówił Geras.

Klimatycznej edycji Bomby Megabitowej towarzyszył również Konkurs Fikcji Solarpunkowej. Jego uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością, próbując sobie wyobrazić drogę wyjścia z pogłębiającego się kryzysu. Spośród licznie nadesłanych prac kapituła wyłoniła trzy najlepsze: I miejsce – „Projekt Sextus Elementum” Oskara Łuczyńskiego, II miejsce – „Ruiny dawnego świata” Aleksandra Gieszcza, III miejsce – „Zmiany od podstaw” Aleksandry Olchowik.

Gośćmi tegorocznej Bomby Megabitowej byli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, dr Sylwia Chutnik, prof. Przemysław Czapliński, Cecylia Malik, Dorota Masłowska, prof. Aleksandra Przegalińska, Filip Springer, prof. Marcin Wiącek, Jakub Wiech oraz prof. Karolina Wigura. Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Partnerzy strategiczni: Allegro, ING, Samsung Memory. Partnerzy główni: Microsoft, PwC, Uniqa, Volkswagen, Volkswagen Financial Services, Wyższe Szkoły Bankowe i Kraków 5020. Wydarzenie dofinansowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fotografia i grafika

Projektowanie graficzne to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno pracę z grafiką wektorową (samodzielne tworzenie obrazów), jak i z grafiką rastrową (przekształcanie i poprawianie zdjęć). Oprócz tych dwóch popularnych dziedzin projektowanie graficzne obejmuje również tworzenie grafik 3D, jak i prace związane ze składem i przygotowaniem tekstu do druku (DTP).

Jakie prace najczęściej zleca się grafikom? Do branżowej codzienności należy projektowanie grafik na media społecznościowe, na blogi firmowe, wszelkie typy ulotek, reklamówek, katalogów i plakatów promocyjnych.
To jednak dopiero początek długiej listy – po nich plasują się zlecenia na przygotowanie grafik i całych layoutów na strony www lub do aplikacji mobilnych. Każdy element, jaki widzisz na stronie, wyszedł spod ręki projektanta: tu nie ma miejsca na przypadki.

Bardziej złożone prace graficzne to… wspomniane tworzenie logo firmy. Profesjonaliści, którzy poważnie myślą o swojej marce, wiedzą, że logo to wisienka na torcie, jakim jest cały system identyfikacji wizualnej. To właśnie projektowanie takich kompleksowych rozwiązań jest najciekawszym i najbardziej satysfakcjonującym wyzwaniem w pracy grafika.

Jakie jeszcze prace zleca się projektantom w Polsce? Rosnąca popularność e-commerce zwiększa zapotrzebowanie zarówno na profesjonalny retusz zdjęć produktowych jak i… na fotorealistyczne wizualizacje 3D.
3D jest przy tym jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu graficznym. Jego możliwości rosną – trójwymiarowe obrazy nie tylko zastępują prawdziwe produkty w katalogach firmowych, ale również oferują przedstawienia przekrojów, modele zamówień czy wizualizacje.

Osobną kategorią prac graficznych jest skład tekstu i przygotowanie go do druku. Wymaga nie tylko dużej cierpliwości i wyobraźni, ale również specjalistycznej wiedzy dotyczącej typografii.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Grafika komputerowa od wielu już lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoby, które posiadają w tej materii odpowiednie umiejętności i wiedzę, z sukcesami odnajdują się na rynku pracy. Jak się jednak okazuje, praca grafika komputerowego tylko z pozoru wydaje się prosta, w praktyce jednak jest związana z koniecznością funkcjonowania pod presją czasu, a jednocześnie zachowania jak najwyższej jakości. 

Najprościej tłumacząc, grafik komputerowy wykonuje zawód z pogranicza twórczości artystycznej oraz informatyki. Co do zasady, pracuje on z wykorzystaniem komputera oraz innych rozwiązań technologicznych, w tym np. tabletu graficznego. Jak zostać grafikiem komputerowym - wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy konieczne jest wykształcenie w tym kierunku lub może wystarczy ukończony kurs grafiki komputerowej? Niestety, nie ma idealnej odpowiedzi na te pytania, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku. Oczywiście ukończenie studiów informatycznych czy artystycznych jest atutem, ale z całą pewnością o wiele ważniejsze od posiadania dyplomu wyższej uczelni są umiejętności, jakimi może pochwalić się dana osoba. Jeśli ktoś chce pracować w tym zawodzie powinien także zadbać o zdobycie doświadczenia oraz zbudować odpowiednie portfolio, które zwiększy jego szanse na zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Występowali u boku Justina Timberlake’a, Madonny, Paula McCartney’a, Eltona Johna czy Kylie Minogue. Teraz zagrają przed katowicką publicznością. London Community Gospel Choir już w grudniu w MCK-u!
Next post Usłysz klasykę muzyki nowej!