Światowe gwiazdy muzyki współczesnej na Sacrum Profanum. Kogo usłyszymy w najbliższych dniach w Krakowie?

Już dziś rozpoczynamy listopadową część Sacrum Profanum. W ciągu najbliższych czterech dni do Krakowa zawitają światowe gwiazdy muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Wśród nich ikona amerykańskiego jazzu Mary Halvorson, jedyny w swoim rodzaju duński wiolonczelista Niels Rønsholdt i wyjątkowa gaelicka dudziarka Brìghde Chaimbeul.

CZWARTEK

Vibrant Strings

W czwartekusłyszymy niesamowite połączenie jazzowej improwizacji, muzyki współczesnej i wpływów Jimiego Hendrixa! Mary Halvorson jest ważną postacią amerykańskiej sceny jazzowej w szczycie kariery, wirtuozką gitary elektrycznej o bardzo autorskim rysie oraz rozpoznawalnym i niepodrabialnym stylu. Zagra w Filharmonii Krakowskiej razem z amerykańskim składem smyczkowym Mivos Quartet. Tego samego wieczoru krakowska publiczność zanurzy się w bezkresie muzyki Aleksandry Słyż, a konkretnie w jej nowej kompozycji napisanej dla Sinfonietty Cracovii.

PIĄTEK

Nowa muzyka w Starym

W Starym Teatrze artyści Sacrum Profanum zagrają w przestrzeniach, w których zwykle się nie gra! W szatni, na schodach, w foyer. Zaproszą publiczność w muzyczną podróż przez czas i przestrzeń. O miłości, różnorodności, relacjach i napięciach opowiedzą Chór Polskiego Radia, Pepol/Krzewiński oraz Górczyński/Kiwer/Wiak.

SOBOTA

Patterns

Tristan Perich uchodzi za jeden z ciekawszych głosów nowej amerykańskiej kompozycji – rozwija unikalny język i wytycza kierunek przyszłego rozwoju muzyki. Na Sacrum Profanum usłyszymy utwór Open Symmetry na trzy wibrafony i zestaw 20 głośniczków z jednobitową elektroniką. To połączenie klasycznych instrumentów z prymitywną elektroniką jest znakiem rozpoznawczym kompozytora. Utwór wykonają muzycy francuskiego Ensemble 0 i szwajcarskiego Eklekto, dla których powstał. W drugiej części wieczoru Wojtek Blecharz i Rei Nakamura spróbują przetransformować tradycyjny koncert fortepianowy w wyjątkową instalację na fortepian oraz zestaw bezprzewodowych głośniczków, które zostaną rozmieszczone wokół pianistki i umożliwią słuchającym interaktywny odbiór.

NIEDZIELA

Persistence

Na Sacrum Profanum zagości jeden z najbardziej popularnych utworów muzyki współczesnej XX wieku. Canto Ostinato Simeona ten Holta w nowym opracowaniu Chain Ensemble daje gwarancję transowych przeżyć dla publiczności i wykonawców. Tajemnica jego popularności tkwi we wręcz obsesyjnie powtarzanych motywach, które utrzymane w tradycyjnej tonalności i w połączeniu z minimalistyczną repetycyjnością tworzą skazaną na sukces mieszankę. W Muzeum Manggha krakowska publiczność usłyszy legendarny utwór w niepowtarzalnym wykonaniu.

Country Side

Nie sposób o bardziej skrajne połączenie niż muzyka współczesna i country. Istotnie, sacrum i profanum. Niemniej jednak Niels Rønsholdt tak te światy ze sobą zespolił, że wydają się nierozerwalne i naturalnie do siebie pasujące. Gdzie więc kończy się kultura prostego człowieka, a zaczyna patrzenie z góry? Na pewno nie na niedzielnym koncercie w Łaźni Nowej! Festiwal zamknie Brìghde Chaimbeul, szkocka kompozytorka wykonująca na dudach niezwykle melodyczny i przyjemny w odbiorze eksperymentalny folk celtycki. W ten sposób zakończy się tegoroczna edycja Sacrum Profanum, którą również na dudach rozpoczął we wrześniu Erwan Keravec.

Pełny program 21. edycji Sacrum Profanum, której partnerem jest Galeria Kazimierz, dostępny jest na stronie festiwalu. Bilety są dostępne w sprzedaży na KBF: BILETY, w aplikacji KBF: PLUS i na EVENTIM.

Fotografia i grafika

Grafika komputerowa to na tyle obszerna dziedzina, że nie sposób wskazać kilku obszarów, w których działają osoby wykonujące ten zawód. Zakres ich pracy jest bowiem szeroki i uzależniony m.in. od potrzeb oraz wymagań samego pracodawcy czy klientów. Można jednak wskazać kilka obowiązków, które w większości przypadków są przydzielone grafikowi komputerowemu. Należą do nich m.in. przygotowywanie wizualnej strony kampanii reklamowych, tworzenie ilustracji, rysunków czy grafik na strony internetowe, ulotki, billboardy itp, projektowanie logotypów firm, skład materiałów do druku i wiele innych. Najczęściej graficy muszą korzystać z wielu narzędzi równolegle, w tym zarówno z programów stricte graficznych, jak i służących do montażu wideo, tworzenia animacji czy obróbki zdjęć.

Grafik komputerowy zarobki - na jakim poziomie się kształtują? Tutaj również wiele zależy od miejsca pracy, posiadanych umiejętności, doświadczenia oraz zakresu obowiązków. Szacuje się jednak, że mediana zarobków w tym zawodzie wynosi 4 510 złotych brutto miesięcznie. Jest to jednak wyłącznie uśredniony wynik, a na największe pensje mogą liczyć graficy pracujący w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Tam także notuje się największe zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu. Jak to się ma np. do wynagrodzenia informatyków? W tym miejscu warto sprawdzić, ile zarabiają programiści. Pamiętajmy także, że dobrą alternatywą dla pracy na etacie lub współpracy z konkretną firmą jest działanie w ramach własnego przedsiębiorstwa, co jest popularne także wśród grafików komputerowych. 

Zamykasz komputer, wsiadasz do auta i kierujesz się wprost do pracy. Jak zwykle poranne korki zdecydowanie utrudniają drogę, którą przy braku ruchu byłbyś wstanie pokonać w czasie kilkunastu minut. Przez to masz jednak czas się rozejrzeć.

Na budynku przed tobą ktoś wywiesił nowiutki bilbord zachęcający do zakupu auta marki Citroen. Z twojej prawej strony zalotne spojrzenie rzuca kobieta z reklamy salonu odzieżowego. Dojeżdżasz pod pracę. Ponieważ pracujesz w centrum miasta, zaczepia Cię młoda dziewczyna wręczając ulotkę z ofertą studiów podyplomowych. Wchodzisz do bura.

Twój szef rozmawia właśnie z jakąś nieznaną Ci osobą. Nagle woła Cię, byś przywitał się z nieznajomym. Ten uśmiecha się, ściska twoją dłoń i wręcza wizytówkę. Patrzysz na nią. Ktoś naprawdę dobrze dobrał kolory i czcionkę. Wracasz do swojego biurka z wizytówką w dłoni.

Nagle dopada Cię pewna refleksja. Począwszy od designu twojej ulubionej strony internetowej, przez wręczoną Ci ulotkę aż do wizytówki, wszystko, na co natknąłeś się w swojej drodze do pracy było dziełem przedstawicieli  jednego zawodu. Zawodu,  który pojawił się niedawno, a jak widać, zupełnie zdominował aspekt wizualny dzisiejszego świata. Zawód ten, to oczywiście grafik komputerowy.

Zarobki jak w każdej pracy są zależne od miasta w jakim mieszkamy, doświadczenia i umiejętności. Osoba początkująca zaczyna od niskich stawek 2000 - 2500zł miesiecznie. Grafik bardziej zawansowany 3000zł do 4000zł. Grafik specjalizujący się w grafice 3D, dobry ilustrator, dobry projektant interfejsów w dużym mieście może liczyć na zarobki 6000zł i w górę. 

Grafik komputerowy zapewnia kompleksową obsługę w swojej dziedzinie. Nie można jednak wymagać od grafika tego, by dokonywał czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków. Dobrym przykładem są graficy zajmujący się projektowaniem stron internetowych. Są oni odpowiedzialni za stworzenie interfacu oraz grafiki witryny i jej podstron. Po ich stronie leży zmienienie projektu graficznego serwisu www w funkcjonującą całość. Jak już wspomniano, nie można jednak wymagać od grafika, by zakupił domenę, zapewnił hosting czy napisał teksty na stronę (chyba, że w umowie wyraźnie zastrzeżono, że takich czynności się podejmie).

Mimo, że istnieje wiele kategorii grafików, to wszyscy oni posiadają cechy wspólne. W szczególności cechą wspólną wszystkich grafików jest to, że czas, którypoświęcają na stworzenie danego projektu, to nie tylko godziny spędzone przed programami graficznymi. To także czas wykorzystywany na badania rynku czy opracowywanie koncepcji. Najbardziej typowym przykładem może być opracowanie wizytówki albo logo. Czas poświęcony na wykonanie ostatecznej wersji jest nieporównywalnie krótszy od tego potrzebnego na określenie, jakie logo będzie najbardziej odpowiednie dla danej branży oraz jaki układ elementów będzie prezentował się najlepiej.

Kolejnym elementem wspólnym charakterystycznym dla przedstawicieli tego zawodu jest brak związania grafikaz konkretnym miejscem pracy. Ze względu na fakt, że głównym narzędziem pracy grafika jest komputer, jego mobilność jest ograniczona jedynie dostępem do elektryczności oraz Internetu. Poszukując grafika nie powinniśmy ograniczać się więc do terenu zamieszkiwanej przez nas miejscowości. Powinniśmy natomiast poszukiwać osoby, której specjalizacja najbardziej odpowiada zleceniu, które zamierzamy jej powierzyć.

Wspólną cechą wszystkich grafików jest także to, że współpraca z nimi nie wymaga spotkania w cztery oczy. Wszystkie wytyczne jesteśmy w stanie powierzyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ewentualnie podczas rozmowy telefonicznej.

Niezależnie od specjalizacji, każdy grafik zmuszony jest do stałego rozwijania swoich umiejętności. Profesja grafika podlega nieustannym przemianom. Z roku na rok produkowane są komputery, które przewyższają swoją mocą obliczeniową dotychczasowe modele. To samo dotyczy oprogramowania. Softwere obecnie dostępny na rynku daje znacznie większe możliwości niż jego wcześniejsze wersje. Wywołuje to konieczność stałego zakupu nowego sprzętu i oprogramowania, ale również ciągłej nauki. Nie jest możliwe nadążanie za pojawiającymi się zmianami bez ciągłego dokształcania się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Tkaniny idealne do druku
Next post Grupa InPost partnerem Zalando we Francji